• Düşünen Pilot

5 Soruda "Düalite Oyunu"

En son güncellendiği tarih: Oca 21

1. Düalite Oyunu Nedir?


Düalite oyunu; içerisinde "iyi-kötü, artı-eksi, siyah-beyaz" gibi çiftiyle varolan dünyevi öğelerin bulunduğu bir tür varlıksal gelişim ve değişim oyunudur.


2. Düalite Oyununun Amacı Nedir?


Düalite oyununun amacı; varlığın, kendisini en iyi şekilde tanıyabilmesini ve sahip olduğu iradeyi en etkin şekilde kullanabilmesini o'na (o varlığın kendisine) deneyimletmektir. Varlığın ve bağlı olduğu öz varlığın, sahip olduğu kusurlardan bir ölçü arındırılarak farklı boyutlarda farklı planlara tabi tutulması, bu vesileyle sağlanır.


3. Öz Varlık Nedir?


Varlığın, reelde bağlı olduğu üst, ana varlığıdır. Her varlık, hiyerarşik olarak kendini oluşturan bir üst varlığın dünya planındaki yansımasını temsil etmektedir.


4. Din'in Düalite Oyunundaki Yeri Nedir?


Sorgusuz sualsiz teslimiyet gerektirdiği ve bu nedenle de iradeyi kısıtladığı düşünülen dini öğretiler; oruç, namaz, yasaklar, günahlar vb. uygulamalarla iradenin ne şekilde kullanılıp kontrol altında tutulabileceğini varlıklara dolaylı yoldan öğreten kozmos yönergeleridir.


5. İnsanlar "İnsan" Mıdırlar?


Hayır; insanlar, "insan" değildirler. İnsanlar, dünyaya gerçek kimliklerini kazanmaya (insan olmaya) gelmiş "ilahi varlıklar"dır. İnsanların, insan olmamalarına rağmen "insan" olarak nitelenmeleri, uyanmaları gereken asıl kimliklerine (insan kimlikleri) onları hazırlamaktır.


Düşünen Pilot | İnsanlar "İnsan"lar Mı?

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör