• Düşünen Pilot

Dünya ve İçindekiler Gerçek Mi?

En son güncellendiği tarih: Oca 21

İnsan, bulunduğu boyuttan bakarak, dünyayı ve içindekileri "gerçek" olarak niteleyebilir ancak yaratan, dünya hayatına ilişkin bu şekilde düşünmediğini göstermektedir [1]. Bu konuda tek başına Tanrısal bir ifadenin yeterli olmadığı düşünülüyorsa, bilimsel araştırmalar da pek ala mercek altına alınabilir.


Bilim, Tanrı'nın yarattığı sistemi çözme yolunda yapılan çalışmalar bütünüdür. Bugün gelinen noktada, maddenin katı hal görünümünün "bir tür yanılsama" olduğu, bilimsel çevrelerce kabul edilmektedir. Yaşayan en büyük teorik fizikçilerden bazıları, bu konuda 'net' denilebilecek görüşlere sahiptir [2].


Dini ve bilimsel veriler bir bütün olarak ele alındığında, değil yalnızca Dünya'nın; evrende gözün görüp görebileceği hiçbir şeyin gerçek olmadığı, olamayacağı anlaşılmaktadır. Bu durumda "gerçek nedir?" şeklinde sorulacak bir soru, hiç şüphesiz içerisinde birçok anlam barındıran, derin bir soru olmaktadır.


Evvela kavranması gereken husus: Dünya'nın ve içindekilerin (yani varlığın) gerçek olmayışının, varlığın var olmaması anlamına gelmemekte olduğudur. Bu noktada, "varlık nedir?" şeklinde sorulabilecek bir soruya verilebilecek tatminkar bir yanıt; varlığın, "Tanrı'nın dışında kalan her şey olduğu" yanıtıdır.


"Tanrı'nın dışında kalan her şey 'varlık' olarak adlandırılıyorsa ve 'varlık' denilen şey, özünde gerçek değilse, o halde nedir bu varlık? Nereden gelmektedir varlığı? Varlığını varlık yapan şey nedir?" soruları bu anlamda sorulabilecek en kapsamlı sorular olmakta, verilebilecek yanıtlardan biri ise aşağıdaki satırlarda gizlenmektedir.


Vahdet-i Vücut (varlıkta birlik) felsefesinin ekollerinden Muhyiddin İbn Arabi der ki:


"Allah ve o'na bağlı her şey bir bütündür. Varlık, ancak bu bütün içerisinde anlamlı ve değerlidir" [3]


[1] - Tanrı, Kur'an-ı Kerim, Ankebut 64

[2] - Prof.Michio Kaku, Süper Sicim Teorisi

[3] - Doç.Dr.Metin Yasa, İbn Arabi ve Spinoza’da VarlıkDüşünen Pilot | İnsanlar "İnsan"lar Mı?


29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör