• Düşünen Pilot

Gerçek Nedir? - 2

Sonsuz bir arayış içerisindeyim. İçinde "inanç" öğesi barındıran olaylara ilgim kalmadı ya da oldukça azaldı. "Bilme" temalı olaylara da şüpheyle yaklaşıyorum. Çünkü bu, (yani "bilme"), şaibeli bir olay gibi geliyor bana.


Bence kimse bir şey bilemez ve bir şeyden emin olamaz. Hem, bir insan bir şeyi nasıl bilebilir ve ondan emin olabilir ki? "İnsan" ya! Hani öyle çok ahım-şahım bir şey değil. Kafamızı kaldırdığımızda -milyarlarca- gördüğümüz şu "egolu" varlık...


Peki "insan bir şey bilemez" düşüncesini arkama alarak arayışlarımdan vaz mı geçmeliyim? Bilmiyorum... Bu bana biraz "havlu atmak" gibi geliyor.


Boksör değilim. Hiç ringe çıkmadım. Ama boksör olup ringe çıksaydım, kendimi sıkıntıya sokacak bir pozisyona pek girmezdim. Nakavt olacağımı önceden hissetmeye çalışır, kolum veya bacağım sakatlanmış numarasıyla ringi terkederdim. Bunun adı kaypaklıksa kaypaklık. Ama bence değil...


Evet, sporcu olsam sanırım "zeki" bir sporcu olurdum. Soyadım gibi de "Atik" olurdum herhalde. Ahlaklı olur muydum bilmiyorum ama onu da olmaya çalışırdım diye düşünüyorum.


Ne oldu? Sizin de aklınıza "Atatürk" geldi değil mi? Biliyorum bazılarınız kendisini çılgınca seviyor. Bazılarınız ise nefret ediyor. Verdiğiniz bu tepkiler tıpkı "Tanrı" düşüncesine olan yaklaşımlarınız gibi. Kiminiz bunu -düşünce olarak dahi- hazmedemiyor iken kiminizin tek umudu "Cehenneme gitmemek".


Konumuz dağıldı ama hep diyorum: "dağılsın anasını satayım... " Hem ne derli toplu ki şu yalan dünyada?


"Yalan" diyorum çünkü gerçekliğine inanmıyorum. Benim "gerçek" olarak niteleyeceğim bir dünyanın kıstası, elime batıracağınız bir toplu iğnenin canıma vereceği sızı olamaz. "Gerçek" dediğimiz şey can acıtmamalı. "Can okşamalı" da demiyorum ama ne bileyim. Hani böyle biraz janjanlı olmalı!


Peki "janjanlı" ne demek? Şimdi sözlük anlamına baktım; "yanar-döner" demekmiş. Üşenmedim "yanar-döner" ne demek diye de baktım. O da "tutarsız" demekmiş. Şu halde, "bir gerçek varsa o gerçek tutarsız olmalıdır" diyorum.


Kafamızı kaldırıp bakalım. Hayatta "tutarsız" olarak niteleyebileceğimiz ne var? İlk olarak "din olgusu" geldi mesela aklıma. Neresinden bakarsanız bakın, tutarsızlıklarla dolu! Ama tutarsız diye de kalkıp arkasında durduğunu iddia eden gücü (Tanrı) görmezden gelirsem, o halde bu da benim tutarsızlığım olmaya adaydır diye düşünüyorum.


Sözün özü, İnsan da Tanrı da tutarsızdır. Ama her ikisi de "gerçek" gibi görünüyor.


Düşünen Pilot | İnsanlar "İnsan"lar Mı?

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör