• Düşünen Pilot

Her Şey Bir Senaryo Mu?

Güncelleme tarihi: Kas 8

Allah, Kur'an'da kendisini "yaratıcı" olarak tanıtıp 1 şeytana karşı 125 bin peygamberle mücadele veriyormuşcasına bir imaj içerisinde. Oysa hissettiğim ve algıladığım kadarıyla O bir yaratıcı değil, kendisine yaratıcı süsü veren mantıksız bir güç. "Mantıksız" diyorum çünkü akıl ile kavranabilecek bir yapısı olduğunu düşünmüyorum. Bu da gün sonunda "mantık dışı" bir güç olabileceğini bana düşündürüyor.


Dönelim Şeytan'a. Kimdir bu Şeytan? Nedir-ne değildir? Bu şekilde bir varlık gerçekten var mıdır yoksa insandan taşıması beklenen özelliklerin "makul olmayan tarafı" mı olur kendileri? Haydi biraz kafa yoralım. (Ateistler, siz direkt son 3 paragrafa gelin)


Diyelim ki ilahi olarak yaptırılmak istenen bir olay var. "Çalmadan yaşamak" gibi. Ama insan, çalarak yaşamayı adet edinebilecek potansiyelde bir varlık ise (ki öyle), bu insana -kusurlu olduğunu- söylemektense "şeytan" diye bir varlık olduğunu ve bu işleri ona (insana) onun (Şeytan'ın) yaptırdığını belirterek, mevcuttaki algısını başka yöne çekerken söz konusu bu kusurunu düzeltmesine zemin hazırlamak daha akıllıca görünüyor. Şu halde, "Şeytan" diye ikinci bir tekil şahsa pek gerek görünmüyor gibi. En azından benim realitem böyle bir kabule izin vermiyor. Ama günümüzde "Şeytan" diye bir varlık olduğuna inananlar var ki kendilerine pekala saygı duymaktayım. Hele hele Şeytan'ın, Sümer tabletlerinde sık sık adı geçen "Anuna Tanrıları" (Anunnakiler) kadrosundan bir varlık (Enki) olduğuna inananlar var ki onlara da ayrı bir saygı duymaktayım.


Aslında benim olayım çoğunlukla birilerine ve bir şeylere karşı saygı duymaktır. Bilmiyorum ama kendimi bildim bileli doğaya ve varlıklara karşı -genel olarak- böyle bir tutum içerisindeyim.


Konumuza dönelim... "Şeytan" demiştik. "Varlık mıdır" demiştik. Sonrasında teistlerin ve bir kısım spiritüelistlerin gözünden Şeytan'ı tanımlamıştık. Peki ya ateistler? Onları nereye koyacağız? Bir ateistin gözünden "Şeytan" sizce nasıl bir şeydir?


Dindar olduğum kadar ateist kişiliğimle de bu soruya cevap vereyim. İyi de hangi soru? Ortada soru namına ne var ki? Şeytan-meytan bir şeyler karalanmış ve hatta saçmalanmış! Olmayan bir şey hakkında bu kadar dil dökmeye, kafa patlatmaya ne gerek var? Yanılıyor muyum?

Evet... Sanırım yanılmıyorum. Sizler de görüyorsunuz ki "Şeytan" diye bir varlığın "var olmadığı" hususunda ateistlerle aynı fikirdeyim. Peki bu beni ateist yapar mı? İnanın bununla eskiden olduğu kadar ilgilenmiyorum. Zira yaparsa da bu, bir yerden sonra benim elimde olmayan bir şeydir. Hem Kur'an'da Allah, "inkarlarından dolayı onları saptırdık" diye belirtmiyor mu? Şu halde, eğer ateist olmuşsam da bununla ilgili ne yapabilirim? Allah konuyu kapattıktan sonra elimden ne gelir?


Ateistlerle aramdaki en temel fark (buna değinmezsem olmaz), onlar "din" denen olgunun bir yaratıcının kaleminden çıkamayacak olduğunu düşünürlerken, ben, değil bir yaratıcı, "yaratıcının da ötesinde" bir güce ait olabileceğini düşünürüm. Her ikimiz de (ateistler ve ben) dinin "uydurulmuş bir senaryo" olduğu konusunda sanırım hemfikirizdir. Onlar (ateistler), "insan tarafından uydurulmuş bir senaryo" olduğunu düşünürlerken, ben, "Uzaylı Tanrılar" ve hatta Uzaylı Tanrılar'ın da ötesinde bir güç tarafından uydurulmuş olabileceğini düşünürüm. "Uzaylı Tanrılar" dediğimde aklınıza hemen "Anunnakiler" gelmesin zira bir süredir Anunnakiler'in de senaryonun bir parçası olduğunu düşünmekteyim. Velhasıl sizin ve ateistlerin işi kolay değil ancak en zoru sanırım benimki. O nedenle Allah hepinize sabır verirken umarım bana sabrın da ötesinde bir şeyler verir zira "Allah'ın da ötesinde" olduğunu düşündüğüm bir güçten sadece sabır dilemek, pek kanaatkar bir davranış olurdu...


Düşünen Pilot | İnsanlar "İnsan"lar Mı?

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör