• Düşünen Pilot

Neye "Ben" Diyoruz?

Güncelleme tarihi: Kas 6

Bir insanın görünen bütünlüğünü mü "insan" olarak niteliyoruz yoksa faaliyetleriyle öne çıkan bir uzvunu mu? Doğuştan gövdesi, iki kolu ve de bacakları olmayan bir insan düşünelim. Sadece kafadan oluşuyor olsun. Tıpkı Ninja Kaplumbağalardaki "Krang" gibi... Şimdi biz, bu tür bir canlıyı "insan" olarak niteleyebilir miyiz? Veyahut bana "Ayberk" derken bunu nereme söylüyorsunuz? "Ayberk" dediğiniz şey benim neremdir? Belden aşağım mıdır, belden yukarım mıdır, kafam mıdır, gözüm müdür, neresidir? Eğer kafamsa "isimlerimiz sadece kafalarımıza verilmiştir" (Krang örneği) diyebilir miyiz? Bence diyemeyiz çünkü saçmalık olur. O nedenle bunu geçtik...


Eğer "Ayberk" derken "görünen bütünlüğümü" kastediyorsanız, farkında olmadan "elime-ayağıma" da "Ayberk" diyorsunuz demektir ki bu da saçma... Öyle görünüyor ki yukarıda bahsedilen "faaliyetleriyle öne çıkan uzuv" ve de "görünen bütünlük" tezlerimiz bu noktada anlamını yitirmiş oldu. Bizim "ben" dediğimiz şey, fiziksel özelliklerimizin bir hayli ötesinde görünüyor. Şu halde insanlar, "ben" dedikleri şeyin, hissettikleri gerçekliğin ötesinde bir şey olup-olamayacağını düşünmek yerine, aynada gördükleri salt bir fiziksel görüntü olduğunu düşünüyorlarsa, henüz düşünmeye başlamamışlardır.


Peki "Ayberk" kim? Sıkı durun size "hakiki" Ayberk'i tanıtıyorum.


Siz benim kaşıma, gözüme, elime ya da ayağıma değil, DÜŞÜNCELERİME "Ayberk" diyor olmalısınız. Evet, bizi "biz" yapan şey, düşüncelerimizden başkası olmamalı. İyi düşünün; bana hak verdiğinizi göreceksiniz!!!


Peki o zaman bizim hakikatimiz, yani "ben" dediğimiz şey "düşüncelerimiz" midir? Bilmiyorum... Düşüncelerimiz değil ise bile düşüncelerimizle bir etkileşimi olduğunu düşünüyorum. Belki biraz enteresan gelecek ama insanın "Tanrı sözü" olduğuna dair kutsal bilgiler mevcuttur. Hatta Tanrı'nın bile "söz" olduğuna!


Başlangıçta söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve söz Tanrı'ydı | Yuhanna 1

Söz, insan olup aramızda yaşadı | Yuhanna 14


Sizce bu iki ifadede geçen "söz" nasıl bir sözdür? Bildiğimiz söz müdür, yoksa başka bir şey mi kastediliyor?


Geçtiğimiz günlerde "düşünce bir tür madde midir" diye araştırırken "maddenin kendisi düşüncedir" düşüncesini baya bir enteresan bulmuştum. Geldiğim noktada, yukarıdaki ifadeleri de arkama aldığımda "inanılmaz düşüncelere" yelken açtığımı görüyorum. Peki ya siz? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


Düşünen Pilot | İnsanlar "İnsan"lar Mı?


Oluşturulma: 7 Şubat 2020

Güncelleme: 6 Kasım 2021

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör