• Düşünen Pilot

Tanrı Bir "Şey" Midir?

Güncelleme tarihi: Oca 21

Hakikatte ne doğum ne de ölüm diye bir şey olmadığını düşünüyorum. Her şey kusursuzca planlanmış bir senaryo dahilinde işliyor gibi... Bir kere genel anlamda "varlık" denen şey, başından bu yana hep vardı ya da var olduğu düşünülmekte. Peki ya biz? Biz de bir tür varlık değil miyiz? Düşüncem o ki, bizler birer varlık kategorisinde isek dahi "zamana bağlı" varlıklar değiliz. O nedenle de bir "başımız" ya da "sonumuz" olduğunu düşünmüyorum.


Zamana bağlı varlıklar olmamamız, zamanın bizim için bir oyala(n)ma aracından fazlası olmamasıyla ilişkili. Pek tabi bunu onunla (zamanla) birlikte yaşadığımızda ve onu (zamanı) daha yakından tanıdığımızda anlayabiliyoruz... Yani bunu "net" olarak ortaya koyabilmek için somut bir delile ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. İlle de somut delil arayan ardına (geçmişine) dönüp şöyle bir baksın... Bütün yaşanmışlıklar "dün" gibi hafızalarda değil mi? Şu halde nerede kaldı aylar ya da yıllar öncesi?


Sözün özü; biz insanların "dün", "bugün" ve "yarın" dediği şeyler koca bir yanılgı gibi duruyor. Pekiii... Ölüm yok, doğum yok, zaman da yoksa ne var? Ona da şöyle bir cevap verelim (Aslında her şeye bir cevap vermemiz gerekmiyor ama "verelim" dedik bir kere).


Evvela "yokluk" denen şey de şayet varlığın bir türevi ise, yani hakikatte "yok" diye bir şey yok ise, o takdirde var olan her şey (ki bu varlığın kendisi olmuş oluyor) hep süregelecek, yani "var olacak" demektir. Buraya kadar her şey anlaşıldıysa sanıyorum perdeleri biraz aralamış olduk; çünkü en azından hayatın "büyük bir illüzyon" ve içindekilerin de bu illüzyonun birer parçası konumunda olduklarına şahitlik ediyoruz... ("En azından" dediğime bakmayın; burası mevzunun bel kemiğini oluşturuyor).


Ve sıkı durun. Sırada "varlığın varlığını" tanımak var. Yani bizi "biz" yapan şeyi... "İllüzyon hayat" bize öğretti ki, HER ŞEY bir başka ŞEYİN varlığına ihtiyaç duyar... Aklınızdakini tahmin edebiliyorum: "O halde, Tanrı neye ihtiyaç duyar?" diyorsunuz... İyi düşünün; Tanrı'nın bir "şey" olduğunu size kim söyledi!?


"Şeyler" kusurludur. "O" ise her türlü kusurdan arınık...

Düşünen Pilot | İnsanlar "İnsan"lar Mı?

36 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör